A méz a Magyar Élelmiszerkönyv meghatározás szerint „az Apis mellifera méhek által a növényi nektárból vagy élő növényi részek nedvéből, illetve növényi nedveket szívó rovarok által az élő növényi részek kiválasztott anyagából gyűjtött természetes édes anyag, amelyet a méhek begyűjtenek, saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidrálnak, és lépekben érlelnek”.
A méz már az ősidőktől kezdve az emberek táplálékát képezi. Sokáig az első számú édesítőszer volt. Korán felismerték az egészségre gyakorolt jótékony hatásait is, pl. a sebgyógyítás vagy a légúti megbetegedések esetén. Ezen kívül előszeretettel alkalmazzák mind a mai napig kozmetikai szerek alapanyagaként.
A méz beltartalmi értékei (vitamintartalma, enzimaktivitása) idővel változnak, csökkennek. Ettől függetlenül továbbra is fogyasztható marad, de a kedvező hatásai kevésbé érződnek. (Ezt bizonyítja, hogy többezer éves leletekben talált méz is fogyasztható maradt.) Ezért javasolt a friss, azaz egy évnél nem régebbi méz fogyasztása. A Fürtös nagy gondot fordít arra, hogy vásárlói asztalára mindig friss méz kerülhessen.
Sokszor tapasztaljuk, hogy a méz bekristályosodik, amit hibának lehetne gondolni. Azonban épp ellenkezőleg: a kristályosodás egy természetes folyamat, a mézet alkotó gyümölcs- és szőlőcukrok aránya okozza. Attól függően, hogy milyen fajta mézről van szó, beszélhetünk kristályosodásra hajlamos és nehezen kristályosodó mézekről. Az egyes mézfajták jellemzésénél erről is írunk.
Mézfajták, avagy fajtamézek
Honnan lehet tudni, hogy milyen fajtájú egy adott méz?
Amikor egy növény tömegesen virágzik, és jó nektárforrást jelent a méheknek, akkor ők ezt a növényt fogják látogatni túlnyomó részben. Ezt nevezik virághűségnek (ez a jelenség adja a háziméhek beporzásban nyújtott jelentőségét is).
Ezen kívül a kipergetett fajtamézeknek az adott növény mézére jellemző tulajdonságokkal kell rendelkezni szín, állag, íz és kristályosodás tekintetében. Ezeket érzékszervi vizsgálattal is meg lehet állapítani.
A legbiztosabb módja a méz vizsgálatának a laboratóriumi vizsgálat. Itt a mézben lévő cukrok arányának, a pollenszám, és még sok más jellemző érték alapján határozzák meg a fajtajelleget. A Fürtösnél természetesen rendelkeznek a mézeink laborvizsgálati eredményekkel, amivel más értékmérő tulajdonságokat is ellenőrzünk.
Tudni kell, hogy minden jó - tehát hamisíthatatlan méz - megikrásodik. A laikusok ezt gyakran hibának tartják, holott az így "fémjelzett" mézet csak időnként fel kell melegíteni (40 C-ra), hogy ismét cseppfolyós legyen. Az időben, jól megérlelt méz soha nem romlik meg.
A leggyakoribb hazai fajtamézek leírását alább olvashatják.